Meteorologická pozorování

První bouřky roku 2015

 


 

Na konci března a na začátku února jsme zažili docela pestré počasí. Zatímco poslední březnovou středu a čtvrtek panovalo teplé jarní počasí s teplotami i přes 17°C, o následném víkendu přišla významná změna.

V noci na pondělí 30.3. přecházela studená fronta, před kterou ještě teplota vyskočila na 9,5°C. Za ní však zejména při přeháňkách klesala téměř k bodu mrazu. Sněhové kroupy dosahovaly velikosti třešní. 

 

Dobruška

 

 

 


 

Následující den - posledního března - od rána přecházela přes naše území tepla fronta, která přinesla poměrně intenzívní srážky. Ty byly zpočátku sněhové a protože teplota kolísala jen pár desetinek stupně nad nulou, tvořila se souvislá sněhová pokrývka. Během dopoledne leželo v Rychnově kolem 3 cm sněhu. Ještě před polednem však sněžení přešlo v déšť a začalo se výrazně oteplovat. Odpoledne už rtuť teploměru atakovala devítku. Současně k nám ale postoupila studená fronta a ní se už vyskytly první letošní bouřky. 

Ten den odpoledne jsem však měl jiné starosti - Litvínov hrál proti Kometě Brno čtvrtý zápas semifinále extraligy. Jelikož se klání nevyvíjelo pro můj tým dobře a Zdenda stále naléhal, odlepil jsem oči od hokeje a vyrazili jsme do terénu, čehož jsem později vůbec nelitoval.

Cestou na naše oblíbené místo na "libeláku" už oblohu tu a tam křižovaly blesky právě přicházející bouřky. Kvůli intenzívním sněhovým krupkám bylo nutné zůstat v autě a snažit se o první úlovek z úkrytu. Netrvalo to dlouho a technika probuzená po zimním spánku zaznamenala první výboj. Jeden z mála se podařilo trefit.

 

Pěkný CG blesk nedaleko od nás

 

V silném severozápadním proudění postupovaly přeháňky a bouřky velmi rychle, takže už za chvíli nebylo dál co pozorovat. Navíc se naším směrem vytvořila "přezpřeháňková dálnice" a my se tak mohli dívat jen na fotogenický týl naší bouřky.

 

Spodní část oblaků ležela dosti nízko, což v téměř zapadajícím slunci vypadalo zajímavě

 


 

Přeháňkové počasí, byť už ne s bouřkami, pokračovalo i ve středu na Apríla. Jednu povedenou "sněhovou kroupovku" zachytil Zdenda v Kostelci nad Orlicí.

 

Rýsující se Cb

Přicházející intenzívní srážky

Stěna sněhových krup a krupek se blíží...

... a už jsou tu

... a hromadí se na mnoha místech

Po asi pětiminutové přeháňce zůstává téměř souvislá vrstva krup a krupek

 


 

Protože se teplota v noci pohybovala jen kolem nuly a stále se objevovaly sněhové přeháňky, ležel po ránu v Rychnově 1 cm sněhu. V jeho okolí to bylo i více. Cestou do práce (Kostelec - Dobruška) jsem pořídil pár záběrů.

 

 

Libel

Chábory

Chábory

 

Během dopoledne zejména díky slunečním paprskům sníh roztál. Teplota však nepřekročila 4°C. V podvečerních hodinách následoval přechod další studené fronty, a tak i v pátek ráno ležel v Rychnově čerstvý sníh. Tentokrát to byly tři centimetry.

Následovaly celkem slunečné dny s chladnými rány. Největší zima po rozbřesku byla na velikonoční pondělí, kdy teplota ve dvou metrech nad zemí klesla na -4°C, při zemi na -7,5°C.

 


 

Právě na klučičí koledu se rýsovala naděje na další jarní bouřky, kdy se k nám od severu blížilo pásmo kupovité oblačnosti s přeháňkami a nějakou tou bouřkou. Ty však převážně zůstaly v sousedním Polsku, protože nepřežily přechod přes hornaté hranice našeho státu. Přesto jsme byli připraveni v terénu - našli jsme si místečko u obce Přepychy, asi 20 km na SZ od Rychnova. Čekala nás ale jen podívaná na alespoň trochu zajímavou oblačnost a následná krupková přeháňka.

 

Rozpadající se cumulonimbus

Panoramatické záběry severní oblohy

Záběr na srážkové pásmo

 

S koncem Velikonoc jsme se rozloučili se zajímavým počasím a čekáme na další...

 

 

 

© copyright Jiří Novák 2013